Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
* Aktywni gracze na Relic Online przez ostatnie 150 sekund
Online:


Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Operacja Barbarossa  (Przeczytany 1560 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Marihuana
Starszy Szeregowy
*
Wiadomości: 9

Dane OS & Browser

Zobacz profil Odznaczenia
« : 05 Wrzesień, 2013, 18:59:30 »


Operacja Barbarossa zaczęła Uderzeniem Trzeciej Rzeszy na Związek Radziecki, które nastąpiło 22 czerwca 1941 roku, całkowicie zaskoczyło Armię Czerwoną. W pierwszym dniu operacji Barbarossa Luftwaffe zniszczyło 1500 sowieckich samolotów, a kolumny pancerne wdarły się na kilkadziesiąt kilometrów w głąb ZSRR. Zatrzymały się dopiero na przedmieściach Moskwy. Dlaczego, mimo informacji przekazywanych przez wywiad i państwa zachodnie, Stalin nie przygotował Armii Czerwonej do odparcia ataku wroga?

Bo szykował się do ataku na Trzecią Rzeszę – brzmi jedna z najbardziej kontrowersyjnych hipotez, stawianych przez publicystów i badaczy. Wśród nich prym wiodą były agent KGB i dysydent Wiktor Suworow, rosyjski historyk Mark Sołonin oraz Brytyjczyk David Irving. Z ich punktu widzenia uderzenie na wschód było dla Hitlera jedyną szansą uniknięcia dotkliwej klęski. Ich zdaniem świadczy o tym korzystny dla Rosjan stosunek sił, rozmieszczenie Armii Czerwonej, rzekomo zdradzające przygotowania do ofensywy, a także obowiązująca od początku lat 30. radziecka doktryna wojenna.Hipoteza o uprzedzonym przez Hitlera radzieckim uderzeniu ma jednak znaczne niedociągnięcia. Po pierwsze, nie jest znany żaden wiarygodny dokument – rozkaz, plan operacyjny czy notatka, który potwierdzałaby plany radzieckiego ataku. Po drugie, sowiecką przewagę osłabiało bardzo niskie wyszkolenie żołnierzy i przestarzały sprzęt oraz fatalny poziom kadry dowódczej, czego dowiodły porażki w czasie wojny zimowej z Finlandią. Po trzecie, koncentracja sił na Ukrainie równie dobrze mogła służyć zabezpieczeniu tego zaplecza żywnościowego i surowcowego całego państwa. Eksport rewolucji na zachód, któremu miała służyć ofensywna doktryna wojenna, od dawna nie był już celem Stalina.


Kiedy po rozprawie z wewnątrzpartyjną opozycją uzyskał pełnię władzy w państwie, w latach 1937-1938 usunął większość najlepszych dowódców, a współtwórcę ofensywnej doktryny –marszałka Tuchaczewskiego, rozstrzelano. Hipotezie o radzieckim ataku nie służy też to, że powstała niedługo po wojnie w kręgu niemieckich sympatyków Hitlera. Krytycznie nastawieni do niej historycy, tacy jak Simon Montefiore, Dimitri Wołkogonow oraz John Lukacs przeciwstawiają jej inną, interesującą tezę. Ich zdaniem pogrom Armii Czerwonej w czerwcu 1941 roku był rezultatem krótkowzrocznej, ale dość realistycznej i przez pewien czas przynoszącej wymierne rezultaty polityki zagranicznej Stalina.


Luftwaffe przed operacją Barbarossa były straty wynikłe z kampanii przeciw Wielkiej Brytanii. Mimo strat Niemcy były w stanie wystawić ok. 2800 samolotów przeciw Związkowi Radzieckiemu. Konstrukcje niemieckie były udane i w miarę nowoczesne, brakowało jednak bombowca o dużym zasięgu i udźwigu. Lotnictwo radzieckie co najmniej dwukrotnie przeważało liczebnie nad niemieckim. Stosunkowo niewielki procent stanowiły jednak samoloty nowoczesne. Innymi problemami Armii Czerwonej był niski poziom wyszkolenia lotników i zła taktyka.
Zapisane
Company of Heroes Forum CoH2
« : 05 Wrzesień, 2013, 18:59:30 »

 Zapisane
WingedRiddler
IIexitiinub
*
Nick w COH: WingedRiddler
Wiadomości: 1716


Dane OS & Browser

Zobacz profil Odznaczenia
« Odpowiedz #1 : 05 Wrzesień, 2013, 21:09:25 »

Wiktor Suworow to pisarz,który w młodości był oficer armii radzieckiej i radzieckiego wywiadu wojskowego GRU, a teraz jest podpisany na niego wyrok śmierci, za zdradę i wyjawianie tajnych informacji Uśmiech
Warto dodać, że napisał bardzo ciekawe książki.
Zapisane

Jon1989
IIexitiinub
*
Nick w COH: WingedJon1989
Wiadomości: 807


Dane OS & Browser

Zobacz profil Odznaczenia
« Odpowiedz #2 : 06 Wrzesień, 2013, 14:09:12 »

O tak, za Suworowem aka Rezunem będę zawsze stał murem, bo chłop rozsądnie to wszystko wykminiłUśmiech Polecam zwłaszcza "Lodołamacz" o "genialnym" Żukowie:)
Zapisane

Pionier
Sierżant Major
*
Nick w COH: Pionier
Wiadomości: 115


Dane OS & Browser

Zobacz profil Odznaczenia
« Odpowiedz #3 : 12 Styczeń, 2014, 22:45:27 »

Ta operacja nie była idealnie zaplanowana. Początkowe zwycięstwa były spowodowane tylko nieogarnięciem Rosjan. Zima ich uratowała głownie, lecz jednak taktyką też w późniejszej fazie tzw. "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej" zaskoczyli Niemców.
Zapisane

Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: